MENU: [strona główna] [zajecia dydaktyczne] [początek] [wstęp] [plan wykładu] [warunki zaliczenia] [materiały do zajęć] [koniec strony]

Krótki opis wykładu

Wykład odbywa się w semestrze letnim, jego odbiorcami są głównie studenci 1. roku różnych kierunków i specjalności np.: Fizyki Technicznej, Materiałów Współczesnych Technologii, Automatyki i Robotyki, a także studenci zobligowani do zaliczenia bloku komputerowego 1. - BK1 (termin do wyboru w 2., 4. lub 6. semestrze).

! UWAGA !
Zgodnie z Regulaminem Studiów student ma prawo do uczestniczenia w zajęciach i zdawania egzaminów, więc na wykład mogą chodzić WSZYSCY studenci. Jeżeli chcesz uczestniczyć w tym wykładzie i potraktować go jako monograficzny lub do wyboru lub po prostu na niego chodzić - nie mam nic przeciwko - ZAPRASZAM , ale sprawy formalne (np. czy możesz?, ile dostaniesz punktów? i inne takie tam ...) samodzielnie załatw z Dziekanatem (lub tam gdzie trzeba w Twoim przypadku).
Egzamin zdajesz na takich samych zasadach, jak pozostali.

Zajęcia są wprowadzeniem do ogólnie pojętej techniki komputerowej, ze szczególnym naciskiem na komputery klasy PC. Na wykładzie poruszane są tematy związane głównie ze sprzętem, zaś oprogramowanie (o ile zachodzi taka konieczność) omawiane jest tylko ogólnie, co wynika z faktu, że słuchacze mają możliwość uczęszczania na inne wykłady, ćwiczenia, kursy i pracownie poświęcone programom, programowaniu itp.

Z powodu ogromnego postępu w technice komputerowej podstawowym celem wykładu NIE jest szczegółowe omawianie najnowszych rozwiązań, gdyż taka wiedza bardzo szybko traci aktualność. Wykład jest tak skonstruowany, aby dać (zgodnie z nazwą) wystarczające podstawy do samodzielnego rozwijania wiedzy, zainteresować słuchaczy jakąś konkretną dziedziną możliwą do wykorzystania w przyszłej pracy, firmie, własnym hobby.

Student po wysłuchaniu tego wykładu powinien umieć ze zrozumieniem czytać dokumentację techniczną dostarczoną ze sprzętem komputerowym, umieć krytycznie ocenić artykuły w prasie branżowej, ofertę sprzedawcy sprzętu, potrafić samodzielnie dobrać zestaw komputerowy dostosowany do konkretnych potrzeb, doradzić rodzinie przy zakupie komputera, orientować się w temacie na tyle, aby świadomie i zgodnie z zainteresowaniami wybrać dodatkowe zajęcia specjalistyczne, na które chce uczęszczać.

MENU: [strona główna] [zajecia dydaktyczne] [początek] [wstęp] [plan wykładu] [warunki zaliczenia] [materiały do zajęć] [koniec strony]

Plan wykładu

Uwaga! Wykład ciągle ewoluuje, więc poniższy plan należy traktować jako ogólny "szkielet minimum"

  1. Wybrane fakty z historii techniki komputerowej
  2. Podstawy informacji cyfrowej
  3. Ogólna architektura komputera PC
  4. Mikroprocesor - budowa i działanie
  5. Mikroprocesor z punktu widzenia programisty (podstawy assemblera x86)
  6. Pamięci półprzewodnikowe stosowane w systemach mikroprocesorowych
  7. Pamięci masowe - nośniki i interfejsy
  8. Tworzenie, wyświetlanie i możliwości manipulacji obrazem w komputerach PC
  9. Dźwięk cyfrowy
  10. Transmisja danych, sieci komputerowe
Tematy realizowane zależnie od tempa, zainteresowań i żądań ;) słuchaczy
  1. Przegląd urządzeń zewnętrznych
  2. Nowe typy i drogi rozwoju urządzeń i systemów komputerowych
  3. "Gorące" tematy - życzenia słuchaczy - oprogramowanie
MENU: [strona główna] [zajecia dydaktyczne] [początek] [wstęp] [plan wykładu] [warunki zaliczenia] [materiały do zajęć] [koniec strony]

Warunki zaliczenia

! UWAGA ! - szczegółowe warunki zaliczenia podaję zawsze na 1. wykładzie, i to właśnie one są jedynymi obowiązującymi - ta strona ma jedynie informacyjny charakter! (choć dołożę wszelkich starań, aby opis tu zamieszczony był zawsze aktualny).

Forma egzaminu - szczegółowy opis

Wyniki egzaminu
Zwykle liczba osób zdających egzamin jes duża (najczęściej ok. 100), więc sprawdzenie prac musi trochę trwać. Typowo wyniki są dostępne 48 godzin po egzaminie, lecz w uzasadnionych przypadkach, o ile nie ma technicznych trudności termin ten można skrócić.

Każdy zdający ma możliwość wglądu w pracę PRZED uzyskaniem wpisu. W przypadku stwierdzenia błędu z mojej strony ocena zostanie wystawiona zgodnie ze stanem faktycznym!


Ocena
Ocena 2 3 3,5 (3+) 4 4,5 (4+) 5 5 (*)
Ocena słownie niedostateczny dostateczny dostateczny plus dobry dobry plus bardzo dobry celujący (*)
Wymagana liczba punktów 15 i mniej 16 19 22 25 27 30
*Regulamin studiów przewiduje możliwość podkreślenia wyróżniającego się studenta otrzymującego ocenę 5 poprzez wpis słowny celujący (co mozna tłumaczyć jako "bardzo bardzo dobry ;)

Ocena z egzaminu pisemnego jest ostateczna dla wszystkich, którzy uzyskali 3 i więcej (tzn. NIE są przewidziane żadne poprawki na ocenę wyższą). Osoby niezadowolone z oceny pozytywnej lub te, które uzyskały mniej niz 16 punktów mogą skorzystać z możliwości danych przez Regulamin studiów, które są opisane niżej.


Możliwości poprawy oceny niedostatecznej lub niesatysfakcjonującej w 1. podejściu.
(możliwości dane przez Regulamin Studiów wg mojej interpretacji)
Mniej, niż 16 punktów - możliwości: Ocena pozytywna, ale niesatysfakcjonująca - możliwości:

Zaliczenie w trybie indywidualnym
Ta forma egzaminu jest przeznaczona tylko dla tych, którzy wyrażą taką chęć. Student wybierający tę formę musi to zgłosić osobiście najpóźniej na MIESIĄC przed ostatnim wykładem, a następnie (również osobiście) ustalić formę i termin takiego zaliczenia.
EGZAMIN W TYM TRYBIE MUSI SIĘ ODBYĆ PRZED PIERWSZYM "OFICJALNYM" TERMINEM!
! ZASTRZEGAM !, że podstawą formą zaliczenia jest egzamin pisemny, opisany szczegółowo powyżej.
! ZASTRZEGAM !, że taka forma egzaminu jest ograniczona moim czasem i możliwościami.
! ZASTRZEGAM ! możliwość nieprzeprowadzenia egzaminu w tej formie w przypadku zbyt dużej liczby chętnych lub braku technicznych możliwości.

Przewiduję następujące przypadki, w których można zaliczyć wykład indywidualnie:

Formy zaliczenia indywidualnego

MENU: [strona główna] [zajecia dydaktyczne] [początek] [wstęp] [plan wykładu] [warunki zaliczenia] [materiały do zajęć] [koniec strony]

Materiały do zajęć

Materiały prezentowane na wykładzie
Wszystkie slajdy prezentowane podczas wykładu są dostępne w punkcie kserograficznym w formie drukowanej. Ze względu na konieczność zachowania praw autorskich osób trzecich i innych instytucji do niektórych zdjęć, rysunków i innej zawartości materiały te NIGDY nie będą udostępnione w formie źródłowej lub elektronicznej!

! UWAGA !
  • Materiały te mają charakter POMOCNICZY w wykonywaniu notatek i nauce.
  • NIE należy ich traktować jako zbioru wiadomości wystarczających do uzyskania zaliczenia!

! UWAGA ! Zezwalam na wykonywanie przez słychaczy wykładu kserokopii ww. materiałów do celów edukacyjnych. Wszelkie próby samodzielnego i nieautoryzowanego kopiowania, zmiany formy, a w szczególności udostępniania osobom trzecim ww. materiałów będę uważał za przestępstwo!

! UWAGA ! Wykorzystanie ww. materiałów w innych celach jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu tego ze mną i mojej akceptacji.

Proponowana literatura
  1. Piotr Metzger, Anatomia PC, Helion
  2. Piotr Metzger, Anatomia PC - Kompendium, Helion
  3. Scott Mueller, Rozbudowa i naprawa komputerów PC, Helion
  4. Krzysztof Wojtuszkiewicz, Jak działa komputer?, MIKOM
  5. Krzysztof Wojtuszkiewicz, Urządzenia peryferyjne i interfejsy, MIKOM
  6. Z. Kolan, Urządzenia techniki komputerowej, CWK Screen, Wrocław
Adresy internetowe wydawnictw i księgarni o profilu "komputerowym" i technicznym.
  1. Wydawnictwo Helion
  2. Wydawnictwo MIKOM
  3. Wydawnictwo BTC
Różne źródła internetowe
Różne czasopisma o tematyce komputerowej/technicznej
MENU: [strona główna] [zajecia dydaktyczne] [początek] [wstęp] [plan wykładu] [warunki zaliczenia] [materiały do zajęć] [koniec strony]