Cel ćwiczenia: Poznanie zagadnień związanych z emisją promieniowania γ przez jądra atomowe i metody pomiarów koincydencyjnych.
Wymagana jest znajomość następujących zagadnień:
W ćwiczeniu tym można badać koincydencję kwantów γ emitowanych w dwóch zjawiskach:
Prawdopodobienstwo emisji kwantu γ przez wzbudzone jądro zależy od kąta między osią spinu jądra i kierunkiem emisji. Ze względu na przypadkową orientację jąder w źródle promieniotwórczym, rozkład kierunków emisji źródła promieniowania γ jest izotropowy. Eksperyment polega na selektywnej rejestracji kwantów γ, których spiny ustawione są w pewnym wybranym kierunku. Rejestracji dokonuje się za pomocą dwóch liczników scyntylacyjnych, których kierunki obserwacji tworzą kąt θ.
Źródłem promieniowania są jądra 60Ni (powstające z rozpadu β- jąder 60Co), które emitują sukcesywnie (kaskadowo) dwa kwanty γ. Średni czas życia stanu pośredniego wynosi ok. 10-12 s. Każdy z liczników rejestruje kwanty γ pochodzące ze zbioru jąder o pewnym anizotropowym rozkładzie orientacji spinów. W rezultacie promieniowanie rejestrowane przez oba liczniki wykazuje określoną korelację. Niech W(θ)dΩ stanowi względne prawdopodobieństwo, że drugi kwant jest emitowany pod kątem θ w kąt bryłowy dΩ. W doświadczeniu rejestruje się liczbę koincydencji K między dwoma kwantami w funkcji kąta θ. Ponieważ wielkości kątów bryłowych jednakowe dla obu liczników są skończone, koincydencje K(θ) są uśrednionymi po θ wartościami W(θ). Jądra 60Ni są parzysto-parzyste, ich spin w stanie podstawowym równy jest zeru. Tylko pierwszy z emitowanych kwantów może być w stanie mieszanym. Obserwowane przez nas przejścia kaskadowe zachodzą między stanami o spinach 4,2,0. Korelacja kątowa kaskady 4→2→0 jest w ogólności zaburzona w wyniku oddziaływania jądra w stanie pośrednim z zewnętrznymi polami magnetycznymi i elektrycznymi.
Pozyton emitowany w rozpadzie β+ jądra 22Na oddziałuje z atomami folii aluminiowej tworząc z elektronami układ związany zwany pozytonium. W ciągu mniej niż 10-7 s pozyton i elektron anihilują wytwarzając dwa kwanty γ:
e+ + e- → 2 γ. |
Jeżeli przyjmiemy, że pozyton i elektron są w chwili anihilacji w spoczynku, z zasady zachowania energii i pędu wynika, że energia każdego kwantu γ równa jest 1/2×2mec2 = 0,511 MeV i są one emitowane z prędkościami o przeciwnym zwrocie.
α(θ) = | K(θ)
K(90°) |
= 1 + a1cos2θ + a2cos4θ |